بررسی علت ناباروری زنان

عیب‌یابی علت ” ناباروری” در “خانم‌ها”

بررسی دقیق و صحیح “خانم‌ها”،  به منظور یافتن “علت ناباروری” در آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. 
این بررسی جنبه‌های متفاوتی دارد که عبارتند از :

_ آزمایش  هورمونی خون

بررسی  نمونه  خون از نظر   سطوح  هورمون های متفاوت ،  می تواند نشانگر صحت یا عدم صحت کارکرد  تخمدان ها  ، کفایت هورمون ها   در آماده سازی رحم جهت لانه گزینی و ادامه رشد بارداری باشد .
_ آزمایش‌های عفونی 
در بین آزمایش‌های عفونی و ویروسی ، آزمایش “کلامیدیا”  اهمیت خاصی  دارد . “کلامیدیا ” از بیماری‌های “مقاربتی”  است و می تواند  ” باروری”  زوج را تحت تأثیر قرار  دهد.


_ سونوگرافی واژینال 
به منظور  بررسی “تخمدان‌ها” ،  “رحم” و لوله‌های رحمی، “سونوگرافی واژینال”، از بررسی‌های ضروری به شمار می رود.


_ هیستروسالپنگوگرافی (HSG )
 بصورت عامیانه “عکس رنگی رحم ” نامیده می شود. در این روش، پس از تزریق “ماده حاجب” و  با استفاده از “اشعه ایکس”،  سلامت “رحم” و باز بودن یا انسداد “لوله‌های رحمی” بررسی می‌گردد.

_ لاپاراسکپی 
از روش‌های تشخیصی تهاجمی است که از دقت بالایی برخوردار است و می‌تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد. در این روش که تحت بیهوشی عمومی  و سبک انجام می‌شود ، با ایجاد سوراخ کوچکی در قسمت ناف و دمیدن گاز CO2 به داخل حفره شکم موجب جدا شدن احشا داخل لگن از یکدیگر شده و سپس با وارد کردن لنز مخصوص لاپاراسکپی به داخل  حفره شکم، “رحم ” و ” تخمدان‌ها” به‌صورت کاملا عینی و واقعی بررسی روی صفحه مانیتور مشاهده می‌شوند. در هنگام عمل لاپاراسکوپی در صورت نیاز، با ایجاد سوراخ‌هایی در سطح ” تخمدان‌ها”،  “عیوب تخمک گذاری” اصلاح می‌شود. همچنین “چسبندگی‌های” اطراف ” لوله‌های رحمی”  و “تخمدان‌ها” برطرف می شود و در انتها با تزریق “ماده رنگی” آبی‌رنگ، به داخل حفره رحم و مشاهده خروج ماده رنگی از لوله‌های رحمی به داخل حفره شکم، از باز بودن یا انسداد “لوله‌های رحمی” اطمینان حاصل می‌شود. 

_ هیستروسکوپی روشی تشخیص و یا درمانی برای بررسی داخل حفره رحم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهپویان
[gravityform id="2"]
×