کاهش وزن قبل از IVF

آیا قبل از IVF باید لاغر شویم؟

بیماران مبتلا به “سندرم تخمدان پلی کیستیک” طیف وسیعی از مراجعین به مراکز درمان ناباروری را تشکیل می دهند.

داشتن رژیم غذایی مناسب برای تمامی افراد به ویژه افراد مبتلا به “سندرم PCO ” تاثیر چشمگیری بر نتیجه درمان ناباروری دارد.

اگر چه در رابطه با علت بروز بیماری “پلی کیستیک تخمدان ” بیش از ۲۰تا ۳۰ ژن شناسایی شده که اتفاقا این ژن ها با بیماری”دیابت” و “متابولیسم” در ارتباطند، اما تاثیر “عوامل محیطی” همچنان قوی تر از تاثیر ژن های شناسایی شده است.

در “سندرم تخمدان پلی کیستیک” علاوه بر ناباروری با علائم زیر روبه رو هستیم:

  • مقاومت به انسولین
  • چاقی
  • تجربیات ناموفق رژیم لاغری
  • تغییرات خلق و خو

هنگامی که موقع “درمان ناباروری” از بیمار مبتلا به “PCO” خواسته می‌شود وزنش را کم کند، برای بیمار ناخوشایند است.

درحالیکه اگر با “هدف گذاری” و “رژیم درمانی مناسب” که اساسش نظم ، تنوع و تعادل باشد، تنها “۱۰٪” از وزن ، قبل از شروع سیکل درمانی کم شود ، شانش موفقیت ۴۰٪ تا ۵۰٪ افزایش می‌یاید.

در رژیم های لاغری سریع ، و استفاده از داروهای لاغری و جراحی های لاغری، شاید به ظاهر وزن بر روی ترازو کم شود ، اما بهینه سازی وضعیت هورمون و کمک به بهبود مقاومت انسولین صورت نمی گیرد و حتی نتیجه معکوس بر”درمان ناباروری” خواهد داشت .

  • رها شدن از محدویت‌های کالری شماری
  • خودداری از رژیم‌های سخت و گرسنگی‌های طولانی مدت
  • عدم حذف وعده‌های غذایی
  • تنظیم خواب و استراحت

از عوامل مهم و اثربخش در سبک زندگی افراد مبتلا به “سندرم تخمدان پلی کیستیک” هستند. با صبوری، تعهد و شوق رسیدن به نتیجه مطلوب رژیم غذایی تان را پیش ببرید‌.

البته اینکه آیا چاقی عامل “ناباروری” هست یا نه ، موضوع اثبات شده ای نیست.

حتی گاهی وقتی به “بیماران نابارور ” توصیه کاهش وزن داده می‌شود، مثال هایی از دوستان و اقوام خود می آورند که با وزن بالا ، چندین فرزند به دنیا آورده اند!!!

اگر “ناباروری” مصادف با چاقی و تنبلی تخمدان باشد “کاهش وزن” قبل از اقدام به “درمان ناباروری “، شانس موفقیت درمان را افزایش خواهد داد.

نکته مهم و قابل توجه دیگر این است که “داروهای تحریک تخمک گذاری” برای عمل IVF و یا “داروهای آماده سازی رحم” برای “انتقال جنین” همگی هورمونی و از نوع محلول در چربی می باشند.

هر چه “توده بدنی” یا “BMI” کمتر باشد، داروی هورمونی مصرفی جهت “درمان ناباروری” کمتر خواهد بود که علاوه بر صرفه اقتصادی، مضرات کمتری برای بدن خواهد داشت.

هم چنین افراد متناسب از نظر وزن، دوران بارداری کم عارضه تر و نوزادان سالم تری به دنیا خواهند آورد و عوارض بعد از زایمان کمتری خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهپویان
[gravityform id="2"]
×