مدرن‌ترین ابزارها و مجرب‌ترین پزشکان به خدمت چشم آمده‌اند

عیوب و بیماری‌های چشم رایج‌ترین و درمان‌پذیرترین بیماری‌ها هستند. چشم دارای آناتومی پیچیده و یکی از اعضای ظریف و حساس است و رفع عیوب چشم یا درمان آن نیز نیازمند ابزارهای ظریف و دستان دقیق چشم پزشک است. چشم یک عضو حساس است که اختلال در عملکرد آن می‌تواند زندگی فرد و کیفیت آن را با اختلال مواجه کند.

چشم به عنوان حیاتی‌ترین عضو بدن با اجزای ظریف و پیچیده ممکن است با پیچیده‌ترین اختلالات مواجه شود. اکنون نگرانی درباره رفع عیوب و درمان بیماری‌های چشم به حداقل رسیده است زیرا دانش چشم پزشکی امروز قادر است نزدیک به صددرصد این عیوب و بیماری‌ها را درمان کند. در ایران و جهان بیش از 10 روش تشخیصی برای بررسی دقیق بیماری‌های چشم به کار گرفته می‌شود و حتی عیوب مادرزادی چشم نیز قابل درمان هستند و اختلالات غیرقابل درمان گذشته قابل کنترل شده‌اند. تا جایی که دانش چشم‌پزشکی از حوزه درمان فراتر رفته و به انواع جراحی‌های زیبایی چشم دست یافته است.

شایع‌ترین عیوب بینایی و بهترین درمان بیماری‌های چشم:

عیوب و بیماری‌های چشم غالبا با توجه به سن دسته‌بندی می‌شوند. کودکان و سالمندان بیش از دیگران در معرض عیوب و آسیب‌های چشمی هستند. در اینجا شایع‌ترین بیماری‌های چشم و بهترین درمان‌های موجود در جهان را بررسی می‌کنیم.

  1. عیوب انکساری شایع‌ترین عیوب بینایی در همه سنین است. نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی مهم‌ترین عیوب انکساری و دارای بیشترین تنوع درمانی هستند. درمان عیوب انکساری نیز دو دسته است. دسته اول ورزش‌های چشمی، دارو، ویتامین‌درمانی چشم و لنزهای تماسی هستند. دسته دوم شامل جراحی‌های لیزری چشم، پی آر کی یا لازک، کاشت لنز، رلکس اسمایل که روشی نوین در اصلاح عیوب انکساری است، جراحی ترنس پی آر کی (TransPRK) و لنزهای داخل چشمی  است که جدیدترین درمان‌های عیوب انکساری هستند و ایران، کشوری پیشرو در بهره‌گیری از این روش‌ها است.
  2. اختلالات شبکیه و اتاق خلفی گروه دیگری از بیماری‌های چشم است که با روش‌های ویترکتومی(Vitrectomy)، لیزر شبکیه یا رتین و لیزر PDT شبکیه درمان می‌شود. رتین در حفظ بینایی افراد مبتلا به دیابت نیز کاربرد دارد.
  3. بیماری‌های قرنیه و اتاق قدامی شامل بیشترین بیماری‌های چشم است. بیش از شانزده بیماری شایع قرنیه وجود دارد که با روش‌های نوین و مطمئنی قابل درمان هستند. برخی از بیماری‌های قرنیه با دارو و برخی دیگر با جراحی درمان می‌شوند. استفاده از لنزهای تماسی، پیوند قرنیه، لیزر درمانی، جراحی قرنیه، جراحی UVX و کارگذاری رینگ داخل قرنیه یا نوعی ایمپلنت کاشتنی در قرنیه بهترین درمان‌های قرنیه چشم هستند.
  4. مشکلات پلک و مجاری اشکی شامل بیش از هشت اختلال در عملکرد پلک و مجاری اشکی است که برخی از آن‌ها مانند انسداد مجاری اشکی می‌توانند مادرزادی باشند. پلک و مجاری اشکی همچون سایر بیماری‌های چشم با دارو، جراحی و لیرز درمان می‌شوند. جراحی مجاری اشکی کودکان، جراحی شالازیون، جراحی اندوسکوپیک انسداد مجرای اشکی، جراحی افتادگی پلک یا جراحی پتوز و بازکردن مجرای اشکی با عمل DCR بهترین درمان‌های پلک و مجاری اشکی هستند.

دسته‌بندی سنی بیماری‌های چشم

گروهی از بیماری‌های چشم کاملا وابسته به سن هستند. کودکان و سالمندان بیش از دیگران در برابر بیماری‌ها و آسیب‌های چشمی هستند. در اینجا به مهم‌ترین اختلالات عملکرد چشم کودکان و سالمندان نگاهی می‌اندازیم.

  1. بیماری‌های چشم در کودکان غالبا شامل سه گروه تنبلی چشم، عیوب انکساری و انسداد مجاری اشکی است. گلوکوم، کاتاراکت و انحراف چشم موارد نادر و مادرزادی هستند. همچنین کودکان بیش از سایرین در معرض آسیب ناشی از فرو رفتن شی خارجی به چشم هستند. بیماری‌های چشم در کودکان، حتی بیماری‌های مادرزادی با جدیدترین روش‌ها در ایران درمان می‌شوند.
  2. گلوکوم یا آب سیاه، کاتاراکت یا آب مروارید، دژنراسیون ماکولا یا تحلیل رفتن لکه زرد و اختلال شبکیه در اثر ابتلا به دیابت شایع‌ترین بیماری‌های چشم در دوران سالمندی هستند. گلوکوم و کاتاراکت با دقیق‌ترین ابزارها و روش‌های جدید لیرز به آسانی جراحی می‌شوند. اختلالات شبکیه در افراد مبتلا به دیابت نیز روش‌های کنترلی دارد.

تکنیک‌های تشخیص بیماری‌های چشم

تکنیک‌ها و ابزار‌های تشخیص اختلالات و بیماری‌های چشم به منظور بررسی قرنیه، بررسی کورتکس بینایی، بررسی شبکیه و عروق خونی، بررسی حساسیت کنتراست، بررسی سیستم اشکی، بررسی میدان بینایی و ارزیابی طول قدامی-خلفی کره چشم انجام می‌شود. ابزار و روش‌های جهانی این بررسی‌ها آنژیوگرافی شبکیه‌ای، بیومتری اپتیکی، پریمتری، ارب‌اسکن، اسپکولار، OCT، پاکیمتری، سیریوس، سونوگرافی چشم با امواج اولتراسوند، اپتومتری، ابرومتری اکولار و توپوگرافی یا ابرومتری قرنیه هستند که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جراحی‌های زیبایی به چشم رسید

چشم در زیبایی صورت تعیین‌کننده‌ترین عضو است ولی جراحی زیبایی چشم به دلیل اجزای حساس و آسیب‌پذیر آن، نیازمند ظرافت و تبحر بالایی است.

  1. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک به هدف رفع افتادگی و پف پلک‌های پایینی، بالایی یا هردو هم‌زمان انجام می‌شود و رایج‌ترین جراحی زیبایی چشم است. بلفاروپلاستی در مواردی پس از درمان یکی از بیماری‌های چشم توصیه می‌شود و به بهبود میدان دید کمک می‌کند. بلفاروپلاستی اقدامی برای جوان‌سازی صورت است که به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری ندارد.
  2. کانتوپلاستی عملی برای درشت کردن چشم، گربه‌ای کردن یا حالت دادن به چشم است. جراح در این عمل گوشه خارجی پلک را کمی بالا می‌برد یا افتادگی این بخش از چشم را اصلاح می‌کند.
  3. اپیکالتوپلاستی یکی از روش‌های نوین درشت کردن و حالت دادن به چشم است. این جراحی کارکرد دوگانه دارد و به اصلاح برخی عیوب نیز کمک می‌کند. متقاضیان این جراحی کسانی هستند که چشم های کوچک، خواب آلود یا خمار، بادامی یا چشمان دور از هم دارند.
  4. کاشت نگین چشم از دیگر اقدامات زیبایی روی چشم است که نیاز به ظرافت بسیاری دارد و از نگین‌های مخصوص استفاده می‌شود.

درمان بیماری‌های چشم در ایران:

کشور ایران با روش‌هاي جديدي كه در حوزه درمان بيماري‌هاي چشم به کار می‌گیرد، همپای کشورهای پیشرفته جهان بوده و با برترین کلینیک‌های چشم‌پزشکی دنیا فاصله‌ای ندارد. انواع پیوندهای حساس مانند پیوند شبکیه مصنوعی و پیوند قرنیه و همچنین لیزردرمانی‌های پیشرفته در همه بیمارستان‌های تخصصی و کلینیک‌های چشم‌پزشکی ایران انجام می‌شود. برای درمان اختلالات چشم در ایران در هر شهری می‌توان به یک بیمارستان یا کلینیک تخصصی چشم‌پزشکی مجهز با پزشکان مجرب مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهپویان
[gravityform id="2"]
×