خطر انسداد عروق کرونر را زود شناسایی کنید

بیماری گرفتگی عروق کرونر یا تصلب شرایین که به نام بیماری قلبی هم شناخته شده است، شایع‌ترین بیماری قلب در جهان است. این بیماری خطرناک چنانچه به موقع شناسایی و درمان شود، منجر به بهبود چشمگیری در کیفیت و سبک زندگی فرد می‌شود. متخصصان قلب ایرانی در جراحی و درمان بیماری‌های قلبی در جهان پرآوازه‌اند. بسیاری از متخصصان این حوزه در کارهای مطالعات خود از ارجاعات پزشکان ایرانی استفاده می‌کنند.

علت گرفتگی عروق کرونر

گرفتگی عروق کرونر در زمانی رخ می‌دهد که در داخل شریان‌ها پلاک‌ ایجاد شود. این شریان‌ها، سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به قلب و سایر قسمت‌های بدن می‌رسانند. پلاک‌ها، از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد موجود در خون تشکیل شده‌اند.

وراثت، سبک غذایی ناسالم، برخی داروها، چاقی و کم‌تحرکی مهم‌ترین علل گرفتگی عروق کرونر هستند. در عصر جدید که سرعت و زندگی ماشینی بر کلیه شئون زندگی غلبه کرده است، این بیماری با درصد ابتلای بالا خودنمایی می‌کند.

علائم گرفتگی عروق کرونر

آنژین صدری یا درد قفسه سینه، متداول‌ترین علامت گرفتگی عروق کرونر است، آنژین را می‌‌توان با نشانه‌هایی مانند سنگینی، فشار، درد، سوزش، بی‌‌حسی یا احساس سیری نیز بیان کرد. این ناراحتی، گاهی با سوءهاضمه یا سوزش معده اشتباه گرفته می‌شود. آنژین غالبا در قفسه سینه احساس می‌شود، هر چند گاهی در فک، پشت، گردن، بازوها یا شانه چپ نیز احساس می‌شود.

تنگی نفس، تپش قلب، تپش قلب نامنظم، ایست موقتی قلب، احساس بالا پایین رفتن قلب، تند شدن ضربان قلب، ضعف یا سرگیجه، حالت تهوع و تعریق برخی دیگر از علائم گرفتگی عروق کرونر هستند.

ایسکمی، خطرناک‌ترین عارضه گرفتگی عروق کرونر

ایسکمی قلبی زمانی رخ می‌دهد که پلاک‌ها و چربی‌ها آنقدر رگ‌های خونی را باریک کنند که خون غنی از اکسیژن به اندازه نیاز به قلب نرسد. در این هنگام احتمال حمله قلبی وجود دارد. درد قفسه سینه علامت ایکسمی است ولی این عارضه ممکن است علامتی نداشته باشد. ایکسمی غالبا در حین ورزش، فشار بر بدن، غذا خوردن، هیجان یا استرس و قرار گرفتن در معرض سرما اتفاق می‌افتد. در موارد حاد گرفتگی عروق کرونر، ایکسمی در خواب یا استراحت نیز بروز می‌کند.

گرفتگی عروق کرونر باعث چه بیماری‌های دیگری می‌شود؟

گرفتگی عروق کرونر اگر شناسایی و درمان نشود، بیشتر سرخرگ‌های بدن از جمله قلب، مغز، بازوها، پاها، لگن و کلیه‌‌ها را درگیر می‌کند و با توجه به اینکه سرخرگ درگیر شده در کجای بدن است، بیماری‌هایی مانند گرفتگی عروق کرونری قلب، انسداد عروق کاروتید، گرفتگی عروق محیطی و بیماری مزمن کلیه را ایجاد می‌کند.

روش‌های تشخیص گرفتگی عروق کرونر چه هستند؟

تشخیص گرفتگی عروق کرونر یا هرگونه نارسایی قلبی و عروقی با معاینات بالینی و دریافت نوار قلب آغاز می‌شود. چنانچه پزشک نشانه‌ای نارسایی قلبی و عروقی مشاهده کند، از یک یا چند روش تشخیصی دیگر مانند اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، تست اضطراب، آزمایش خون، اسکن قلب و آنژیوگرافی استفاده کند. چنانچه نیاز باشد، در ایران از روش بسیار پیشرفته MRI قلب نیز استفاده می‌شود. انجام آنژیوگرافی تشخیصی و درمانی در ایران از طریق عروق دست انجام می‌شود تا مشکلات خونریزی شدید، درد زیاد و مدت طولانی‌تر بستری برای بیمار نداشته باشد.

گرفتگی عروق کرونر چگونه درمان می‌شوند؟

این بیماری اگرچه خطرناک است، ولی راه‌های بسیاری برای باز کردن عروق کرونر وجود دارد که به تناسب تشخیص پزشک، شدت بیماری و پاسخ بدن به درمان تجویز می‌شوند. روش‌های دارویی، مداخله‌ای، جراحی کم‌تهاجمی و جراحی‌های تهاجمی راه‌های درمان گرفتگی عروق کرونر هستند.

  • استاتین‌ها داروهایی برای کاهش سطح کلسترول خون و کاهش تولید کلسترول توسط کبد هستند. افرادی که دارای گرفتگی شريان کاروتيد هستند، با مصرف استاتین‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش دهند.
  • افرادی که در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی هستند، با مصرف روزانه آسپرین از خطر سکته پیشگیری می‌کنند. آسپرین مانع لختگی و تشکیل پلاک در خون می‌شود.
  • کلوپیدوگرل یا پلاویکس داروی دیگری برای کاهش خطر ابتلا به سکته است و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
  • استنت‌گذاری شريان کاروتيد روشی است که در آن يک سيم از طريق یک شريان در پا به سمت شريان کاروتيد منتقل می‌شود و يک لوله کوچک يا استنت درون شريان کاروتيد گسترش می‌يابد. استنت‌گذاری شريان کاروتيد در افراد مبتلا به تنگی شريان کاروتيد انجام می‌شود. این عمل در ایران از طریق عروق دست و با دشواری و درد کمتر انجام می‌شود.
  • آندروترکتومی کاروتید مداخله درمانی دیگری است که در یک مکان استریل شده یا در اتاق عمل انجام می‌شود. بیمار در یا یکی روز پس از انجام آندروترکتومی به خانه برمی‌گردد. البته این زمان با نظر پزشک تعیین می‌شود.
  • جراحی بای‌پس قلب یک راه درمانی شایع برای گرفتگی عروق کرونر است. در این جراحی رگ یا شریان از پاها گرفته شده و به شریان‌های قلب پیوند می‌خورد. این جراحی پرریسک در ایران با ضریب موفقیت بالا انجام می‌شود. جراحی بای‌پس زمانی انجام می‌شود که آنژیوپلاستی برای بیمار موثر نباشد.

روش‌های جدید درمان در دست مطالعه هستند

آنژیوجنسیس و ائی‌ائی سی‌پی دو روش درحال بررسی پزشکان ایران و جهان برای درمان گرفتگی عروق کرونر هستند. در آنژیوجنسیس تاثیر سلول‌های بنیادی و مواد ژنتیکی بر بازسازی عروق بررسی می‌شود. ائی‌ائی سی‌پی برای کسانی مطالعه می‌شود که از آنژینای مزمن رنج می‌برند ولی داروهای نیترات قلبی به آن‌ها کمک نمی‌کند و اعمال جراحی برای آن‌ها مناسب نیست.

قلب خود را در با مراقبت و احتیاط به ایران بیاورید

گرفتگی عروق کرونر شایع‌ترین بیماری قلب و عروق در سراسر جهان است و برای درمان آن روش‌های دارویی، مداخله‌ای و جراحی وجود دارد. متخصصان ایرانی از پیشتازان درمان بیماری‌های قلب و عروق در دنیا و محل ارجاع همتایان خود در جهان هستند. روش‌های زیادی برای درمان انواع بیماری قلبی توسط آنان ابداع شده است. در میان برترین پزشکان قلب و عروق جهان، نام چند پزشک ایرانی به چشم می‌خورد. این موضوع باعث شده است که بسیاری از بیماران برای نجات جان خود راهی ایران شوند. حتی بیمارانی که در کشور خود متخصص قلب و عروق هستند. اگر شما برای رفع گرفتگی عروق کرونر خود قصد سفر به ایران را دارید، چنانچه پزشک شما اجازه سفر به شما می‌دهد، با تدابیر مراقبتی کامل سفر کنید. تجربه نشان داده است که بسیاری از مبتلایان گرفتگی عروق کرونر و سایر بیماری‌های قبلی، پس از درمان با اصلاح سبک زندگی خود زندگی سالم‌تر و شادتری در مقایسه با گذشته داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهپویان
[gravityform id="2"]
×