آرتروپلاستی، بهبود پایدار کیفیت زندگی

آرتروپلاستی Arthroplasty نوعی عمل جراحی است که در آن سطوح متحرک مفصلی که به شدت آسیب دیده و تخریب شده‌اند، به منظور بازسازی یا تعویض برداشته می‌شوند تا مفصل بتواند با درد کمتری حرکات خود را انجام دهد. در زمانی که مفصل کارکرد خود را از دست بدهد و بیمار توانایی انجام فعالیت روزمره را نداشته باشد، جراح با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی، سن و سطح فعالیت‌های بیمار، دست به تعویض مفصل می‌زند.

کدام مفاصل و چگونه تعویض می‌شوند؟

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل غالبا برای بهبود مفاصل شانه، لگن، زانو، مچ دست و مچ پا انجام می‌شود. لگن و زانو بیشترین آمار آرتروپلاستی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به میزان آسیبی که به مفصل وارد شده است، جراح یکی از روش‌های زیر را برای بیمار انتخاب می‌کند.

 1. تعویض کامل مفصل یا Total joint replacement
 2. تعویض نیمی از مفصل یا Hemiarthroplasty
 3. قرار دادن رباط بین دو سطح مفصلی یا Fascial Arthroplasty
 4. برداشتن استخوان دو سطح مفصلی بدون جایگزینی Excisional Arthroplasty

آرتروپلاستی با پروتز Prosthetic arthroplasty که به آن تعویض مفصل یا Joint replacement هم می‌گویند، پرطرفدارترین روش آرتروپلاستی است. در این روش جراح سطوح مفصلی را خارج کرده و پروتز یا مفصل مصنوعی Artificial joint را جایگزین می‌کند.

چه کسانی کاندید آرتروپلاستی هستند؟

بیشترین مشتریان امروز تعویض مفصل کسانی هستند که به آرتروز زانو مبتلا هستند و زندگی روزمره آن‌ها تحت تاثیر آرتروز محدود شده و زانوی آنان درد زیادی دارند. ولی این تنها علت انجام آرتروپلاستی نیست.

 1. کسانی که به روماتیسم مفصلی مانند آرتریت روماتوئید دچارند.
 2. کسانی که استخوان آن‌ها به دنبال ضربه و شکستگی بد جوش خورده یا دررفتگی آن‌ها درست جااندازی نشده است.
 3. ورزشکارانی که آسیب رباط آنان به خوبی درمان نشده که این موضوع باعث ناپایداری و سپس تخریب مفصل می‌شود.
 4. کسانی که عفونت داخل مفصلی دارند و سایر روش‌های درمانی بی‌اثر است.
 5. کسانی که تومورهای بافت نرم یا استخوانی در درون مفصل دارند.
 6. کسانی که به انواع سینوویت‌ها و عوارض ناشی از هموفیلی دچار هستند.

نگاهی به شایع‌ترین موارد آرتروپلاستی

امروز سبک زندگی مدرن علاوه بر آسان کردن برخی از امور زندگی، در مواردی نیز آسیب‌زا شده و چاقی، کم‌تحرکی و بدتحرکی باعث بروز آسیب‌هایی به اسکلت بدن شده‌اند که در میان آسیب‌ها، آرتروز زانو بیشترین فراوانی را دارد. پس از آن لگن و رباط صلیبی بیشترین آمار آرتروپلاستی را به خود اختصاص داده‌اند.

 1. آرتروپلاستی زانو نوعی جراحی به منظور تعویض مفصل استخوان‌های ران و ساق در مفصل زانو است که به منظور کسب دامنه حرکتی مطلوب و اصلاح تغییر شکل‌های ایجاد شده در زانو انجام می شود. افراد مسن بیشترین مشتریان این جراحی هستند.
 2. آرتروپلاستی لگن عمل جراحی بازسازی مفصل برای تعویض مفصل لگن و ران است. در این عمل ممکن است فقط سر استخوان ران از بدن خارج شده و با یک سر مصنوعی جایگزین شود. روش دوم تعویض کامل مفصل ران است که از موفق‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی در ایران است و درد بیمار بطور چشمگیری کاهش می‌یابد یا برطرف می‌شود.
 3. بازسازی لیگامان برای پارگی‌های غیرقابل ترمیم رباط صلیبی قدامی انجام می‌شود. در این جراحی رباط پاره شده با پیوند بافت جایگزین می‌شود. این پیوند به عنوان یک داربست برای ایجاد یک رباط جدید عمل می‌کند. مشتریان این جراحی در ایران غالبا ورزشکارانی هستند که بازگشت موفق به میدان ورزشی برای آنان اهمیت زیادی دارد.

انتخاب جنس مفصل سازگار با بدن بیمار

مفصل مصنوعی وسیله‌ای است که آن را به جای مفصل طبیعی تخریب شده می‌گذارند تا عضو کارکرد از دست‌رفته خود را بازیابد. برای انجام آرتروپلاستی، انتخاب جنس مفصل مصنوعی به تشخیص جراح است. مفصل مصنوعی لگن غالبا ساخته شده از فلز و پلی اتیلن یا سرامیک است. جنس پروتزهای زانو نیز معمولا از تیتانیوم یا کبالت-کرونیوم است. ولی در کل جنس پروتزها از پلاستیک، سرامیک و فلزات سازگار با بافت بدن هستند. کشور ایران سال‌ها است که به تکنولوژی تولید پروتز مصنوعی دست یافته و علاوه بر آن بهترین برندهای پروتز مصنوعی جهان در ایران یافت می‌شود که حداقل عمر مفید آن‌ها 20 سال است. چنانچه بیمار سبک زندگی و تحرک درستی در پیش بگیرد، عمر مفید پروتزها به 30 سال نیز می‌رسد.

مزایای آرتروپلاستی چیست؟

آرتروپلاستی همچون هر جراحی دیگری با درد و عوارض کوتاه‌مدت همراه است ولی اگر کمی در کلینیک‌های ارتوپدی توقف کرده باشید، از بیمارانی که برای معاینه مراجعه کرده‌اند، مزایای متعدد این جراحی را پس از دوران طولانی درد آرتروز خواهید شنید. مهم‌ترین مزیت آن کاهش یا برطرف شدن کامل درد و بازگشت به توان حرکتی گذشته است. علاوه بر این‌ها، بزرگ‌ترین مزیت آرتروپلاستی در ایران جراحی به دست زبده‌ترین پزشکان، استفاده از پروتزهای باکیفیت و صرف هزینه‌ای بین 2 تا 2هزار و پانصد دلار است.

مراقبت‌های پس از آرتروپلاستی

مهم‌ترین مراقبت‌های پس از آرتروپلاستی، دقت بالا در تحرک پس از جراحی است. بیمار باید دقیقا مطابق دستور پزشک فعالیت پس از جراحی را آغاز کند و در این میان، روزهای اول پس از جراحی اهمیت بالایی دارند. فیزیوتراپی، حرکات مخصوص تقویت عضله، استفاده از عصا یا واکر، رژیم غذایی درست و استفاده از مکمل به دستور پزشک مهم‌ترین مراقبت‌های پس از آرتروپلاستی هستند.

جراح مجرب، مهم‌ترین عامل یک آرتروپلاستی موفق است

آرتروپلاستی یا جراحی تعویض مفصل بیش از هرچیز با تعویض مفصل زانو و لگن شناخته می‌شود. آرتروز را می‌توان ارمغان سبک زندگی آسان امروز، اضافه وزن و بدتحرکی دانست. آرتروپلاستی از جراحی‌های پرطرفداری است که یک نفس آسوده برای کسانی به همراه می‌آورد که سال‌ها از آرتروز درد کشیده‌اند. یک آرتروپلاستی موفق بیش از هر چیز به مهارت دستان جراح وابسته است. ایران یکی از 10 کشور برتر جهان در درمان‌های ارتوپدی و انواع آرتروپلاستی است. زیرا پزشکان ارتوپد ایرانی برای گرفتن این تخصص گلچین می‌شوند و برترین دانشجویان پزشکی به این رشته راه می‌یابند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهپویان
[gravityform id="2"]
×